Śliczne lśniące włosy w reklamie na kosmetyki do włosów na pewno przyciągnęły i twoją uwagę. Być może pomyślałaś, że to skutek techniki aniżeli natury. Gdybyśmy jednak dali włosom więcej wolności, nie ingerowali byśmy w ich strukturę i starannie o nie zadbali, z pewnością byłyby pięknie lśniące.

Połysk włosów to efekt odbicia światła. Jeśli włosy są zdrowe i nienaruszone efekt widoczny jest już z daleka. Każdy włos składa się z 3 części -rdzenia, kory i otoczki. Otoczka jest powłoką ochronną, która chroni warstwę korową. Otoczka ma strukturę łuskowatą, która pokryta jest delikatną warstwą lipidową. I tu w tym miejscu włosy często ulegają zniszczeniu w wyniku farbowania, prostowania, suszenia włosów.

Podczas mycia, gdy użyjemy szamponu łuski lekko się rozwierają i by można zmyć brud z włosów. Podczas mycia szamponem nie ma potrzeby szorowania włosów, wystarczy je delikatnie mnąć i spłukać wodą, ewentualnie powtórzyć ten proces dwukrotnie. Po umyciu dobre jest użycie odżywki, żeby łuski mogły się zamknąć i chronić wnętrze włosa. Podczas suszenia włosów obowiązuje zasada: im bardziej naturalne, tym lepiej. Dlatego najzdrowsze dla włosów jest suszenie na powietrzu. Ktokolwiek owija włosy ręcznikiem, nie powinien ich ponownie szorować. A jeśli używamy suszarki do włosów, to wskazana jest niska temperatura i odległość około 20 cm od głowy. Włosy rozczesujemy bardzo delikatnie w  kierunku ich wyrastania i bez przechylania głowy. W ten sposób można włosom przywrócić naturalną gładkość, dzięki czemu będą lśniące i pełne blasku!