Siwe włosy, siwizny, odrosty… to rzeczy, którymi interesuję się od dawna. Jeśli już retuszować to z pewnością preparatem, który nie obciąża niepotrzebnie włosów, ale po prostu pomoga zamaskować dolegliwości.

I jednak odnoszę wrażenie, że trzebaby było zadziałać już na samym początku cyklu, tak by

w ogóle nie doszło do siwienia włosów. Wiele rzeczy jest już znanych i potwierdzonych naukowo. Na przykład ilość nadtlenku wodoru w mieszkach włosowych wzrasta wraz z wiekiem. Nadmierny poziom nadtlenku wodoru zapobiega tworzeniu się melaniny - pigmentu włosów. Włosy bez pigmentu rosną, ale są zasadniczo białe. Nadtlenek powstaje    w mieszkach włosowych i u młodych ludzi, jest to proces fizjologiczny, ale w wyniku różnych reakcji szybko rozkłada się na wodę i tlen. Wpływa na to na przykład enzymy katalaza i peroksydaza glutationowa, które są silnymi przeciwutleniaczami i powstają naturalnie w organizmie człowieka. Im osoba jest starsza, tym mniej tych enzymów jest tworzonych lub szybciej się wyczerpują, aby radzić sobie z różnymi chorobami, stanami zapalnymi, stresem, toksynami. Enzymy te działają nie tylko na siwe włosy, ale także na inne dalsze procesy w naszym organiźmie.

Ponieważ oba powyższe enzymy mają budowę białka, składają się z wielu aminokwasów. Dlatego należy pamiętać, żeby nasza dieta była zróżnicowana  a nasz organizm mógł pobierać niezbędne substancje do ich tworzenia. Na przykład brokuły, kapusta, kalafior są silnymi przeciwutleniaczami, które zmniejszają poziom nadtlenków w organizmie.

Może masz ciemne plamki na skórze? To jedna z pierwszych oznak starzenia. Brakuje ci enzymów, które zapobiegałyby przyczepianiu się wolnych rodników do włókien białkowych. Niedobór tych enzymów powoduje twardnięcie i skurczanie się włókien kolagenowych.

Inne doskonałe przeciwutleniacze to imbir, zielona herbata, resweratrol, olej lniany, kolendra, kurkuma, cynamon. Są to produkty, które możemy bardzo łatwo dodać do jedzenia. Oczywiście dobry sen, ćwiczenia, medytacja, niepalenie, unikanie nadmiernego opalania, unikanie alkoholu to inne czynniki, które poprawią naszą kondycję, nasze zdrowie, nasze samopoczucie psychiczne i być może mniej siwych czy białych włosów.